SAE e-baja bagi elektrisüsteemi projekteerimine

Kuupäev

2025-01-08

Väljaande pealkiri

Väljaande ISSN

Köite pealkiri

Kirjastaja

Tallinna Tehnikakõrgkool

Kokkuvõte

Lõputöö eesmärk oli rakendada õpingute käigus saadud teadmisi ning luua toimiv elektrisüsteem e-bagile, mis oleks võimalikult lähedane e-Baja SAEINDIA reeglitele. Valiti lahendus, mis on SAEINDIA nõuetele võimalikult sarnane. Lõplikult reeglitega vastavusse viimiseks tuleb vähendada võimsust näiteks piirates gaasipedaali andurit või selle liikumisulatust. Töö käigus tekkinud takistuste lahendamine nõudis loovust, koostöö oskust teiste meeskonna liikmetega ja probleemide lahendamise võimet. Koostöös pidurimeeskonnaga sai paigaldatud armatuurile ka pidurite juhtimise seadeldised ning koostöös jõuülekande meeskonnaga leidsime võimaluse aku täpselt ära mahutada. Keerukuste poole pealt tuli esile gaasipedaali anduri sobitamine, mille lahendamiseks loodi korpus ja hammasülekanne. Bagi ja vajalike detailide testimiseks kasutati nii CAD tarkvara siseseid arvutusi kui ka füüsilist testimist. Testimisel tuvastatud probleemidest selgus, et kõik esmased lahendused ei ole täiuslikud ning on veel mitmeid tähelepanu vajavaid asju, mis tähendab, et projekt ei ole veel täielikult valmis. See loob võimaluse järgmistele tudengitele õppida esimestest vigadest ning luua parem versioon. Valminud lõputöö on heaks alustalaks kutsekoolidele, kes võtavad ette sarnaseid projekte ning järgmistele tudengitele, kes selle bagiga jätkavad. Tulevikus vajavad lahendamist süsteemis tekkinud vead, edasise arengu poolelt saab lisada telemeetria seadeldise ning parendada valgustust Peale lõplikke töid tuleb läbi viia erinevad testimised kuniks sõiduk on täiesti töökindel. Lõputöö käigus omandatud teadmised ja kogemused ei ole ainult akadeemiline väärtus ainult tudengile vaid ka inseneeria valdkonnale üldisemalt. Loodud töö on väärtuseks noortele kutsekooli õpilastele, kelle poole antud projekt suunatud on.


This thesis aimed to create working electrical system for the e-baja. Although there were no requirements set for building the vehicle the team set an example with e-Baja SAEINDIA rules. While many requirements were met, there were some of those that did not make it, such as the motor's power and battery voltage exceeding the limits. The project involved overcoming challenges through teamwork and problem-solving skills, including working with other teams from project, such as the brake team for placing the brake control systems and powertrain team to fit the battery. Also the acceleration sensor needed a special fastening and gears. To test the details a CAD simulations were made and physical testing was done. The physical test revealed areas that need to be fixed, providing valuable lessons for future students. The thesis is made to be a Foundation for vocational schools and for the students that keep working on this project. Future developments should focus on fixing the inner issues of system, adding telemetry device and lighting. The project gives academic value to the student and practical value to the engineering field by inspiring young people.

Kirjeldus

Märksõnad

Transport::Autotehnika::Autode ehitus::Auto elektriseadmed, Transport::Autotehnika::Mootorsõiduki konstrueerimise alused

Viide

Kollektsioonid